Ağaç dikiminde belediye dernek işbirliği

Yardımlaşma Derneği’nin (ÇATI) birlikte gerçekleştirdiği ağaç dikimi güzel bir güne sahne oldu.

Sincan Yenikent Beldesi’nde Belediye ile Sincan Çevre Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin (ÇATI) birlikte gerçekleştirdiği ağaç dikimi güzel bir güne sahne oldu.

Yenikent’in önemli bölgelerinden birinde belediye tarafından etrafı çevrilerek ağaçlandırmaya müsait hale getirilen 6250 metrekarelik bahçede toplam 450 çeşitli vasıfta fidan toprakla buluştu.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Yenikent Belediye Başkanı Emin Özer, yaşanabilir bir dünya için ele ele verilmesi gerektiğini söyledi. Özer, “Belediye olarak bizde gelecek nesillere miras olarak temiz bir çevre bırakmak için mutlaka ağaçlandırmaya önem vermek gerektiğinin bilincindeyiz. Sincan Çevre Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ÇATI) ile birlikte organize ettiğimiz bu çalışmaya katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Buranın bakımı bizim belediye olarak önemli hizmetlerimizden olacaktır. Ağaç dikim törenlerinde çok dikkat ettiğim bir konu var. Dikimden sonra bazı yerlerde kimse oralara bir daha uğramıyor. Dikilen ağaçlar törenden sonra unutuluyor ve kaderine terk ediliyor. Biz bu konuya çok önem veriyoruz. Buranın bakımı, sulanması mutlaka düzenli şekilde yapılacaktır” dedi.

İSLAMOĞLU ÖNEMLİ BİR MESAJ VERDİ
Sincan Yenikent’teki ağaç dikim töreninde konuşan Ankara Tarım İl Müdürü Mustafa İslamoğlu, son yıllarda tarımalanlarında yapılan çalışmaları değerlendirerek, “Bu güne kadar yaptığımız çalışmalarla bizden önceki yıllarda yapılan faaliyetleri biz üçe katladık. Geçen yıl içinde 72 bin, bu yıl içindede 180 bin ağaç dağıttık. Ayrıca 300 bin meyve fidanını proje kapsamında vatandaşa ulaştırdık. Bakanlığımızın meyve fidanı teşviki var. Bunun geliştirmek istiyoruz. Meyvecilik yapan üreticiye devlet parasal destek veriyor” dedi.
Sincan Çevre Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ÇATI) Başkanı Zülkifli Ceylan, insanların çevreye duyarlı olması gerektiğini söyledi. Piknik alanlarında çevre kirliliği yapanlara seslenen Ceylan, “Maalesef yeşile bezenmiş piknik alanlarımızda içki şişeleri, bira tenekeleri, pet poşetler ve piknikteki çöpünü bırakan bir nesille karşı karşıyayız. Sanki oraya çevreyi kirleten birilerinin kartivizini gösteren bu tablodan uzak olmak zorundayız.

Ellerinde balta ile ormana gidenlerin türküsünün söylendiği günden bu yıllara geldik. Umudumuz doğa tutkunu çevreci gençliğin bu konuya sahip çıkmasıdır. Yenikent Belediyesi ile birlikte tertiplediğimiz bu programa katılanlara teşekkür ederiz. Her birinin artık dikili bir ağacı oldu. Biz öğrencileri bir fidan olarak görüyoruz. Onlarda dikecekleri fidanlarla önemli mesajlar veriyorlar. 2005 yılında kurduğumuz Derneğimiz Sincan Fatih Mahallesi Sevtap Sokak numara 38’de sosyal ve kültürel faaliyetlerle birlikte çevreye duyarlı bir toplum yetiştirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi. Törene katılanlar temin edilen meyve ve çam fidanlarını dikmekte birbirleriyle yarıştılar. Belediye katılanlara kendi mutfağında hazırlattığı etli pirinç pilavı ve ayran ikramında da bulundu.

 1,401 total views,  1 views today

Bir cevap yazın