Birçok sivil toplum kuruluşunun ihlasla ve öz veri ile biraraya gelip ANKARA’nın Sincan ilçesinde oluşturduğu panele ilgi yoğundu. Dernek merkezi tam manası ile bir külliye gibi çalışıyor. Gencinden yaşlısına, beylerden hanımlara her kesim için çeşit çeşit hizmetler ardıarası devam ettiriliyor.

Bu etkiliklerden ‘aylık konferanslar’ serisinden 10 Aralıktaki halkasını Helal Gıda Paneli’ne tahsis etmişler.

Güzel bir kompozisyonla süsledikleri el ilanlarında;

Helal Olsun – Yeni Dünya Düzeni ve Helal Gıda

Ankara’da ilk olarak gerçekleştirilecek “Helal Gıda” Paneli, Çatı-Der bünyesinde düzenlenmektedir. 10 Aralık Cuma Günü Saat: 20:00 ‘da, Sincan Belediyesi Konferans Salonun’da yapılacak olan panele herkes davetlidir.

Bu ilanlarla haber verilen panele GİMDES’den Dr.H.K.BÜYÜKÖZER, Fatih KALENDER ve Ali KAYGISIZ katıldı. Toç Bir-Sen Genel Sekreteri Mustafa ÖZKAYA’nın moderatörlüğünde panel başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Panel boyunca sorular ve cevaplar şöyle seyretti;

Helal Gıda nedir?, Helal Sertifika nedir?, Neden İhtiyaçduyulmuştur? Sertifikalama süreci nasıl yürümektedir?, Verdiğiniz sertifika nasıl okunmalıdır?, GİMDES akreditasyonunu nereden almaktadır?, Neden ihracata dönük şartıyla sertifika veriyorsunuz? Dünyadaki talep nedir?. Yurtiçi helalsertifikalamada yasal probler varmıdır, varsa nelerdir?Helal Sertifikalı ürün pazarının ekonomik potansiyeli nedir? Helal Sertifikalamanın fıkhi çerçevesi nedir? Sertifikalamada helalen tayyiben fıkhi boyutunun uygulaması nasıl yapılmaktadır?, Sertifikalama sadece belge düzeyindemi yapılıyor yoksa gerektiğinde laboratuar uygulaması da istenmektemidir? gibi sorulara ilgi konularına göre panelistler cevaplar verdiler.

Daha sonra dinleyicilerden dağıtılan not kâğıtlarına yazdıkları sorular toplandı. Zaman darlığı sebebi ile bir kısmına cevap verildi. Tüm sorulara sitelerimizde cevap verilmesi sözü verilerek toplantı, Çatı-der derneği başkanı muhterem Hüyeyin Öztürk beyin kapanış konuşması ve panelistlere plaket verilmesi merasimi ile nihayet buldu.

Ertesi günü kahvaltılı toplantıda ÇATIDER ve bağlı dernek yöneticileri ile ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol sayın Genel Müdür Yardımcısı kardeşimiz ile çok faydalı gürüşmeler yapıldı.

Dinleyicilerden gelen sorulara cevaplar:

Soru. Katkı maddelerinin helal ve haram oluşunu tepit edecek teknik alt yapıya sahipmisiniz?

Cevap. Ne yazıktır ki katkı maddelerinin hemen hemen tamamı ithal edilmektedir. Çoğunun üretim prosesleri sebebi ile kullanıcılar tarafından köken tesbiti yapmalarında teknik güçlükler vardır. Bu nedenle katkı maddesini üreten firmadan, GİMDES’in akredite ettiği helal sertifikalı gelmesi şartı aranmaktadır. Ülkemizde üretilen katkı maddeleri için ise gerekirse laboratuar testleri istenmektedir.

Soru. Sertifika verdiğiniz kuruluşların standartlara uymadığı, vatandaşlar tarafından tesbiti halinde iletişim nasıl kurulacak?

Cevap. Bugüne kadar Helal gıdaya ve GİMDES’e gönül vermiş kardeşlerimizin yakın takibi ve desteği bize büyük bir onur ve takip işimize kolaylıklar kazandırmıştır. Bundan böyle de devam etmesi en büyük isteğimizdir.Bu konuda iletişim adreslerimiz: Tel.0 212 438 33 18- 438 33 79. Faks. 0 212 438 33 19. E-mail. irtibat@gimdes.org

Soru. Fason üretim yapan bir firmaya Helal Sertifikası veriliyor mu?

Cevap. Eğer tedarikçilerini denetleme ve sertifikalama şartlarına getirebilirse verilebilmektedir.

Soru. Helal Sertifikası alan bir firmanın ürettiği her ürün helalmidir? Yoksa Helal Sertifikası sadece ürünlere nisbeten mi veriliyor?

Cevap. Helal Sertifikası kesinlikle ürüne verilmektedir. Bu sebeple tüketiciler sertifikanın veriliş kapsamına dikkat etmelidir. Bu konuda sitelerimizde ve yazılı dökümanlarımızda yeterli açıklayıcı bilgiler verilmektedir. Bu kapsamın dışında firmaların uygulaması ile karşılaşan kardeşlerimizin lutfen bizi bilgilendirmesi çok önem arzetmektedir.

Soru. Helal Gıda Sertifikası olmayan firmaların ürünleri Haramdır anlamına gelir mi?

Cevap. Asla böyle bir düşünce tarzının fıkıhta yeri yoktur. Nasıl ki ISO belgesi almamış firmanın kalite yönetiminin kötü olduğu iddia edilemezse, burada da benzer mantığı düşünmeliyiz.

Soru. …. Markası yahudi markasımıdır? Helallik konusunda bilgi verirmisiniz?

Cevap. GİMDES’den sertifika almamış firmalar için müsbet veya menfi bir bilgi vermemiz takdir edersiniz ki yanlış olur.

Soru. Yenilebilir sığır jelatin kavramına bakış açınız nedir?

Cevap. Bu tabir batı kaynaklıdır, aslı ‘edible cow gelatine’ şeklindedir. Bu tabir İslamın beklentilerini karşılamaz. İslamda yenebilir jelatin olabilmesi için hayvanın eti helal hayvan olmasının yanında kesim şartlarının da helal olmasının sağlanması gerekmektedir. Soru. …. Firması GİMDES ile doğru orantılımıdır? Veya bizim ‘Hacı Şakir’gibi bir sürprizle karşılaşma olasılığımız nedir? Biz ….firmasına güvenebilirmiyiz?

Cevap. Hiçbir firma için peşinen GİMDES’le doğru orantılıdır demek doğru olmaz. Ancak firma Helal Sertifika alır, sertifika aldığı ürünlerde sertifikanın geçerli olduğu süreçte şartlara uygun üretimini devam ettirmesi ile GİMDES’le bir paralelliği söz konusu olabilir.

GİMDES’den sertifika almamış firmalar için müsbet veya menfi bir bilgi vermemiz takdir edersiniz ki yanlış olur.

Soru. Bu Helal Sertifika sadece helal haram adına mı verliyor, yoksa kimyasal katkı maddeleri de bu sertifika verilirken dikkate alınıyor mu?

Cevap. Kesinlikle GİMDES Helak Sertifikalamasında Katkı maddelerinin kökenlerinin yanında sağlığa oluşturabilecekleri zararları da mutlaka dikkate alınmaktadır. Soru. GİMDES Helal Sertifikasının Türkiye içerisinde de geçerli olabilmesi için bizler neler yapabiliriz?

Cevap. Kamu, üretici ve satıcı firmalar nezdinde tüketiciler ve sivil toplum kuruluşları olarak hiç şüphesiz talep ve isteklerimizi bildirmek hususunda önemli bir görevimiz olmalıdır. Helal ve sağlıklı gıda konusunda bilgi ve bilinci artırıcı, GİMDES’in çalışmalarını tanıtıcı, GİMDES Dergisine abone temini, kitaplarının dağıtımı, GİMDES’in projelerine yatırımcı temini gibi çok yönlü hizmetleri paylaşmak Allah’ın rızasına vesile olabileceğini düşünüyoruz.

Soru. GİMDES’e bu sertifika verme yetkisini veren kurum veya kuruluş hakkında bilgilendirme yapababilirmisiniz?

Cevap. http://www.gidaraporu.com/gimdesi-acredite-eden-kurumlar_g.htm linkini tıklayarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Soru. Gönüllü denetçilik gibi bir sisteminiz veya şikâyet hattınız var mı?

Cevap. Bütün kardeşlerimizi gönüllü denetçi olarak kabul ediyoruz. Bu konuda ayrı bir hattımız yoktur, ancak bu konuda iletişim adreslerimiz: Tel.0 212 438 33 18- 438 33 79. Faks. 0 212 438 33 19. E-mail. irtibat@gimdes.org kullanılabilir.

Soru. Biz Müslümanların günlük hayatta tükettikleri ihtiyaçları konusunda dikkatimizi azami derecedegöstermemiz gereken hususları madde madde özetleyebilirmisiniz?

Cevap. Alışveriş yaparken Şunlara Dikkat ETMELİYİZ!

1. Satın alacağınız ürünün içindeki maddeleri belirten etiketinin bulunduğundan emin olun. Etiketi olmayan ürünü satın almayınız.
2. Daima etikette yazan maddeleri tek tek kontrol edin. Sakıncalı madde bulunan gıda maddesini satın almayınız.
3. Helal kesim et ürünü sattığından kesin olarak emin olmadığınız market veya kasaptan et almayınız.
4. McDonalds, Burger King, Pizza Hut gibi fast-food lokantalarda çok dikkatli olun.
5. En son açıklanmış helal-haram katkı maddeler listesini sitemizden temin ediniz.
6. Özellikle şu ürünleri satın alırken dikkatli olun: Et ürünleri, peynirler, cipsler, kekler, pastalar, yemekler, margarinler, yoğurtlar, yağda kızartmalar, hazır çorbalar, krem şanti, soslar, çikolatalar, şekerlemeler, dondurmalar.
7. Bilmediklerinizi sağlam bilgi kaynalarına ulaşarak öğrenmeye çalışınız.
8. Takva üzere yaşamak istiyorsanız, emin olmadığınız gıda maddelerini satın almayınız.

 1,438 total views,  1 views today