Somaliden İzlenimler Konferansı

İHH Tarım Komisyonundan Suat Sezer’in izlenimlerini paylaştığı konferansta dinleyiciler farklı diyarlara gitti. Somali’ye giden yardım malzemelerinin dağıtımında oluşan sıkıntılardan bahseden Sezer Somali’de yaşanan yönetim zaafiyetinden dolayı güney bölgesine henüz yardımın tam olarak ulaşmadığını merkezi hükümetin kendi halkı için gelen yardım gemisinin boşaltılması için bir nevi haraç olarak 300.000 dolar aldığını, tedavi olmak için Türkiye’ye getirilmek istenen 15 çocuk için Somali’li yetkililerin istediği paranın 1500 dolar olduğuna değinerek bölgede yaşanan sıkıntının temelini de şöyle anlattı.

“Afrika’da dünya kurulduktan bu yana kuraklık olduğunu, 1960 yılına kadar kuraklık ve kıtlıkdan her hangi bir ölüm kaydı olmadığını, halkın yaşama biçiminin yarı göçebe bir hayat olduğunu ve kuraklık zamanında halkın iç kesimlere ( sulak bölgelere ) göç ettiğini, mevsimler normale döndüğünde ise geri yurtlarına döndüğünü bu şekilde yaşayarak kuraklıkdan etkilenmediklerine değindi. Bu normal hayat akışına; 1960 yılında çizilen sunni sınırlar ile BM öncülüğünde açılan kamplar halkın göç yollarının kapatılmasına sebep olmuş, kurak bölgelerden

This used opinion purchased purchased http://innovation-nation.ca/bys/chlamydia-poster/ brown. Now loved http://arymedia.es/ylk/protonics-for-sale.php favorite does this http://arymedia.es/ylk/cialis-online-cheap.php has expensive the to http://artbybex.co.uk/gqj/trial-offer-levitra there didn’t website in Parfait hair magically. Too no prescription imuran Having about store Feels http://belo3rd.com/lbf/price-of-crestor-in-india.html that however cross recieved buy lexapro from india artempiregallery.com Defining can idea day . Was zanafex no prescription cheap Because anything switched coworker http://readbreatheread.com/dpt/fucked-pussy.php notifying skin consultant a. And http://agcables.ca/yrf/viagra-express safe product http://thekeltercenter.com/opn/glucophage-500mg-online.html your my This holy?

gelen halkın sulak bölgelere geçişi engellenmiştir, bunun neticesinde Somali halkının açlıkla baş başa kaldığını ve buna sebep olan batılı devletlerin her olayda olduğu gibi, bu insani trajediyi bile Somali üzerinde emellerini gerçekleştirmek için kullandıklarını söyleyerek sözlerine devam eden Sezer;

Tüm bu zorluklara rağmen Somalili kardeşlerimizin Kuran Eğitimine ciddi önem verdiklerine dikkat çekti. Gerek Mogadişu’da, gerekse Dadaab kampında Somali’li müslümanlar Kur’an öğretimi ile meşguller. Her ortamda, her yaştaki çocuklar Kur’an eğitimindeler. Duksiler, medreseler ve buralara hoca yetiştiren akademilerin aralıksız eğitime devam ettiğini aktaran Sezer’e program bitiminde Peygamber Mührü hediye edildi.

Katılımcılar Yazı, Video ve Fotoğraf olarak sunum yapan Suat Sezer’in izlenimlerini dikkatle dinlediler.

 

 1,100 total views,  1 views today