Konferans: BİR HUKUK CİNAYETİ – İSKİLİPLİ ATIF HOCA

ÇATI-DER Bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak içinde yaşadığımız topluma olan borcunu icraatlarıyla ödemeye çalışarak faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.

ÇATI-DER’in son konferansının konusu geçtiğimiz yüz yıl içerisinde en önemli hukuk cinayetlerinden biri olan İskilipli Atıf Hoca’nın hazin ve ibretlik hikayesi oldu.

IMG_9029_550x367 IMG_9042_550x367

Kalabalık bir dinleyicinin katıldığı konferansın konuşmacısı bu konularda özverili çalışmalar yapmış, 20. Dönem Hatay milletvekili Dr. Mehmet SILAY oldu. Selahattin Çetkin’in tilavetiyle başlayan ve Dr. Mehmet  Sılay’ın 1,5 saatlik konuşmasında İskilipli Atıf Hoca’nın şerefli olduğu kadar hazin olan hayat hikayesini anlatması dinleyenlerin yoğun ilgisini celbetti.


Dr. Mehmet Sılay; “1876’da doğan ve 1926’da şehit edilen İskilipli Atıf Hoca çok değerli alimlerimizdendir. Devrinin büyük profesörüdür. Zamanının YÖK Başkanıdır. İstanbul’un 5 yıllık işgali sırasında Kuvay-i Milliye’yi desteklemiştir. En büyük Osmanlı aydınlarındandır.

IMG_9026_550x367

Haksız ve hukuksuzca asılmasına vesile olan suç aleti Şapka Kanunu’nun çıkarılmasından önce yazdığı “Frank Mukallitliği ve Şapka” kitabıdır.

IMG_9015_550x367

İskilipili Atıf hoca 7 Aralık 1925’de usulsüz ve suçsuz bir şekilde tutuklanmış istiklal Mahkemelerinde zulüm içerisinde yargılanmış sadece 4 celse süren, aralarında hiçbir hukukçunun bulunmadığı İstiklal Mahkemesi heyeti tarafından idama mahkum edilip 4 Şubat 1926 günü Babaeski müftüsü Ali Rıza Hoca ile birlikte Ulus’ta idam sehpasında son sabah namazını kıldıktan sonra idam yoluyla şehitlik mertebesine eriştiler.”

IMG_9062_550x367

Dr. Mehmet Sılay; 10 yıllık araştırmalar sonucunda kabrini Mamak’ta Kimsesizler mezarlığında bulduk. DNA testlerinden sonra şu an İskilip’de anıt kabri bulunan yere cenaze namazını kılarak Yasin suresini bizzat kendim okuyarak mevcut kemiklerini kabrine yerleştirdik” dedi.

 

 

İskilipli Atıf Hocanın ruhuna Fatiha isteyerek sözlerine son verdi…

ÇATI-DER Genel Başkanı Hüseyin Öztürk konferans akabinde şunları söyledi. “ ÇATI-DER olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2012 Aralık ayında Toç Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Günay Kaya’nın sunumuyla  “Arakanda Kurban Bayramı” konferansı, yine Aralık ayında Ankara Orman Bölge Müdürü Sayın Mustafa Özkaya’nın sunumuyla “Balkan İzlenimleri” konferansı, 2013 Ocak ayında Eğitimci Yazar Sait Çamlıca’nın konuşmacı olduğu “Çocuk Aile ve İslam”konferansı, Etimesgut Müftülüğü Murakıbı Mervan Özyön’ün  anlatımıyla “Mevlid-i Nebi” Programımız ile birlikte Şubat ayında 30 kadar erkek öğrencimizle beraber 1 haftalık İstanbul’da eğitim kampı gerçekleştirdik. En son olarak da Dr. Mehmet Sılay ile Din mazlumu İskilipli Atıf Hoca’yı dinleyicilere tanıtmaktan mutluluk duyduk.

IMG_9205_550x367

İlgilenen ve alakadar olanlara teşekkür ediyor 20 Mart 2013 Çarşamba günü Ekrem Şama’nın anlatımıyla  Sincan Armoni Park Konferans Salonunda düzenleyeceğimiz “ÇANAKKALE” konferansımıza  tüm Sincanlıları davet ediyoruz” dedi.

 1,900 total views,  1 views today