ÇATI-DER’DEN AHİLİK KONFERANSI

ÇATI-DER’DEN AHİLİK KONFERA
Çatı-Der; sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine devam ederken Ahilik Haftası dolayısıyla konunun uzmanı olan Kırşehir’in güzide şahsiyetlerinden Mustafa KARAGÜLLÜ’yü konuşmacı olarak davet etti.

Uzun yıllar Esnaf Sanatkarlar ve Kefalet Kooperatifinin başkanlığını yürüten ve Ahiliğe olan kırk yıllık sevdası dolayısıyla “Ahi Baba” lakabıyla anılan Ahilik faaliyetlerinden dolayı bir çok ödül alan Mustafa Karagüllü uzun konuşmasında özet olarak şu hususları işledi.

“Selçuklu Devletinin zayıfladığı dönemlerde; bu günün siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşlarını aratmayacak, İktisadi ve ticari anlamda özünü İslam’dan alan özlü temel kurallarla Ahilik Teşkilatını kuran Ahi Evran ve Fatma Bacı’nın tarihi icraatlarını anlatan Ahi Baba, o günün şartlarında acımasız Moğol istilasına karşı Ahi Evran ve Fatma Bacı’nın Moğollara karşı nasıl direndiklerini uzun uzun ifade ederken, Ahi Evran’ın askeri dehalarına da değindi.

85 yaşına rağmen Ahilik konusunda ki çalışmalarına devam eden Ahi Baba’nın ardından Araştırmacı Yazar Adnan Yılmaz’da kısa bir konuşma yaptıkta sonra soru ve cevapların ardından konferans son buldu.

Konferansın akabinde Plaket takdiminden sonra dinleyicilere “Ankara Ahileri” kitabı takdim edildi.

 1,881 total views,  1 views today