4 yaşında Kur’an eğitimine başlayan ve Trabzon’dan başladığı ilim ve irfan yolculuğunu tüm Türkiye’ye yayan bir Kur’an aşığı Ahmet Yaşar Hocaefendi 1 Nisan 2011 Cuma günü Çatı-Der ‘de bizlerle birlikteydi…
Ahmet YAŞAR HOCA’yı Tanıyalım
4 yaşında Kuran okumaya başladı, 10 yaşında Arapca eğitim tahsiline başladı. Bölgesindeki meşhur hoca efendilerden Süleyman SULA, Süleyman ÇIKRIK ve en sonunda Muhammet SULA hocadan eğitimini tamamlayarak icazetini aldı. 17 yıl talebe okuttu. 1960 yılında Trabzonlu Hacı Abdurrahman Beşikçi ile tanışır ve tarikatı Nakşibendiye intisap eder. 1972 yılında Trabzon Merkez Nurdoğdu camiinde vazifeye başlar. 1979 yılında Yavuz Selim Vakfının kurulmasına vesile olur. Halen aynı vakıfta Tefsir ve akaid sohbetlerine devam etmektedir. Ayrıca İstanbul, Ankara, Konya, Samsun ve ülkemizin değişik yerlerinde sohbetlerine devam etmektedir. Bilhassa takva eğitimi ve tasavvuf düşüncesi üzerine yaptığı sohbetler büyük ilgi görmektedir.

Yayınlanmış eserleri

1- AKAİD SOHBETLERİ

Cemaatle birlikte yapılan akaid derslerinden meydana gelmiş olup iman esaslarını ve imanın sıhhat şartlarını anlatan çok güzel bir eserdir. İnsanlarımızı itikadi mezhepler arasında dolaştırmadan inanç esasları ile buluşturmaktadır.

2- ÇAM KOZALAĞINDAKİ SIR

Takva ölçüleri içerisinde yaşamanın ilkeleri anlatılmakta ve mü’minler karşı karşıya kalacakları tehlikeler karşısında uyarılmaktadır..

3- ÖLÜMDE GÖMÜLÜ HAYAT

Hocaefendinin tasavvuf anlayışını ifade eden eseridir. Hurafelerden arındırılmış bir tarikat anlayışını öğrenmek isteyenler için kılavuz mahiyetinde kolay anlaşılır ve hoş bir üslupla kaleme alınmış bir eserdir.

4- SİYAH AYNA

Zaman içerisinde yaptığı sohbetlerden derlenen bir eserdir. Bilhassa mübarek gecelerde yapılan sohbetlerini ihtiva eder.

5- VARLIK DAİRESİNİN KALBİ

Buda inanç esaslarının ağırlıkta olduğu sohbetlerden derlenmiştir. Tevhid esasını kavramak için dikkatli bir şekilde okumak gerek.

6- KUYUDAKİ YUSUF

Hz. Yusuf’un kıssasından yola çıkarak günümüz hadiselerinin bir değerlendirilmesiyle ilgili sohbetinden isimlenen kitapta kıyametle ilgili sohbetler ağırlıklı olarak yer tutmaktadır

 2,206 total views,  1 views today