SİNCAN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU “BİR DESTANDIR ÇANAKKALE” PROGRAMI

YOĞUN BİR İLGİ İLE TAMAMLANDI
17.03.2011

Sincan’da 17 sivil toplum kuruluşunun Çanakkale’nin birlik ruhu ile oluşturdukları Sincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun, eğitimci yazar Vehbi VAKKASOĞLU’nun katılımıyla gerçekleştirdiği “ Bir Destandır Çanakkale” programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

resim-034_550x367

2010 yılında, Sincan’da faaliyet gösteren 17 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kurulan Sincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ikinci Çanakkale programını gerçekleştirdi.
16 Mart 2011 Çarşamba günü Sincan Armoni Park Konferans salonunda saat 20’de başlayan program Beyaz Tv spikeri Mustafa Aygül’ün sunumuyla başladı. Çanakkale başta olmak üzere bu vatanın bağımsızlığı için şehit düşen ecdada coşkuyla okunan İstiklal Marşının ardından, hafızlar Turgut KAYNAK ve Abdurrahman YILMAZ’ın Kuran tilavetiyle tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatihalar gönderildi.
Sincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Genel Koordinatörü IHH Ankara Temsilcisi Hanefi SİNAN açılış konuşmasında “Çanakkale’nin birlik ruhunda birleştiğimiz bugünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bu birlik ruhunun ilelebet devamını diliyoruz dedi.”
Mustafa AYGÜL’ün çoşku ile okuduğu Çanakkale Şehitleri şiiri salonda yoğun bir heyecanla dinlendi. Hz. Peygamber’in “Ben Şimdi Çannakkale’deyim” sinevizyon gösterisi salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.
Programın konuğu Eğitimci Yazar Vehbi VAKKASOĞLU Çanakkale ruhunu anlattı. Batılı devletlerin Çanakkale cephesini açarken, Osmanlının başkenti İstanbul’u hedef aldığına dikkat çeken Vakkasoğlu, ” Onlarda en modern silahlar ve gemiler varken, Osmanlıda ise Sultan Abdülaziz döneminden kalma gemiler ve silahlar vardı. Osmanlıya hasta adam diyorlardı. Büyük gemileri göstere göstere limana çektiler ve iki hafta hazırlık yaptılar. Osmanlı imparatorluğunu yok etmek ve toprakları paylaşmak istiyorlardı. Çok rahat bir şekilde Çanakkale’yi geçeceklerini düşünüyorlardı. Ancak hesaba katmadıkları tek bir şey vardı. Oda bu milletin inancı idi. Bu millet Çanakkale’nin geçilmesine izin vermedi. Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında boğaza döşenen 26 mayın ve Seyit Onbaşı’nın da kucakladığı top mermisi çok önemli bir yere sahip oldu. Çanakkale bugün hala yüreğimizi kıpırdatıyorsa bu ruh hala bitmemiştir.” dedi.
Eğitimci Yazar Vehbi VAKKASOĞLU’nun ardından programda sürpriz bir misafir sahneye davet edildi. Bir dizi programlar için Türkiye’de bulunan”Mescid-i Aksa’nın muhafızı” olarak adlandırılan Kudüs Müftüsü Şeyh Raid Salah. Dinleyenlere bir selamlama konuşması yapan Salah kısa ve öz konuşmasında Kudüs’ün Müslümanlar için ne kadar önemli olduğuna değindi.
Sincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun “Bir Destandır Çanakkale” programı plaket takdimlerinin ardından sona erdi.
Sincan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu 18 Mart 2011 Cuma günü saat 13.00’de Sincan Lale Meydanında Mehteran eşliğinde Çanakkale fotoğraf sergisi açılışını yapacak ve platform adına basın açıklaması yapılacak.

[nggallery id=10]

 7,179 total views,  1 views today