ÇATI-DER’DEN İNSANIN KENDİNE BAKIŞI KONFERANSI

Çatı-Der; Sosyal Kültürel ve eğitim faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Ihlamur Konferans Salonunda Diyanet İşleri Başkalığından “Dini Yükses İhtisasları Merkezleri Daire Başkanı Dr. Ulvi ATA’nın icrasıyla “İnsanın Kendine Bakışı” adlı konferansı gerçekleştirdi.

Sedat Özdemir’in sunumuyla başlayan, şehitlerimizin ve depremde kaybettiklerimizin ruhuna ithaf edilen sözlerin en güzeli olan ve Atıf Şahinbaş Hocanın mükemmel kıraatıyla  okunan Kur’an Kerim’den sonra, Genel Başkan Hüseyin Öztürk’ün hoş geldiniz konuşmasının akabinde söz Dr. Ulvi Ata’nın oldu.

“İnsanın kendine bakışı zor bir bakıştır. Göz nimetiyle ve diğer duyu organlarımızla hep çevremizde olup bitenlere bakıyoruz da, o kadar meşgulüz ki; dönüp kendimize bakmıyoruz. Kendine bakmak biraz sivri terim. Batıdan tercüme edilmiş “Kendine iyi bak” ( ne demek isteniyorsa) cümlesi özellikle gençler tarafından kullanıyor. Biz insanlar hep yöneldiğimiz tarafa bakıyoruz.

Başkalarını konuşmak kolay komşumuzu, iş arkadaşımızı, çevremizi konuşmak kolay ama kendimizi konuşmak nefse ağır gelen işlerdendir.

Fiziki anlamda, insan doktora gittiğinde, röntgeni, tomografisi, emarı çekilir ve her şey içimizi ele verir.

“Biz bu sohbetle gönül emarımızı çekeceğiz” diyerek konuşmasına başlayan Ulvi Ata sözlerini şöyle sürdürdü.

“Biz Kendimize bakamayız ama iyi bir dostumuz bize bakarsa bizim durumumuzla ilgili işe yarayacak, yolumuzu aydınlatacak, derdimize çare olacak şeyler söyleyecektir.

Mü’min mü’minin aynasıdır. Dost acı söyler, çünkü doğruyu, gerçeği söyler. Bizim her şeyimizi alkışlayanlar, yanlışlarımızıda alkışlayanlar bize yardımcı olmamış olurlar. O zaman biz rotamızı nasıl bulacağız. İyiyle kötüyü, yanlışla doğruyu, güzel ve çirkini nasıl ayırt edeceğiz.

İnsanın kendine bakışının nasıl olması gerektiğini çok veciz sözlerle ifade eden Ulvi Ata ayet ve hadislerle destekli konuşmasıyla insanın gönül emarının nasıl çekileceğini uzun uzun anlatarak, bazı ip uçları vererek özellikle hesap gününü unutmamamız gerektiğini, hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekmemizin insanın kendine bakışının önemli unsuru olduğunu ifade ederek; gönül aynamızı kullanmazsak küflenir tozlanır. Gönül aynamızı kullanmayı ihmal etmeyelim” dedi.

Dinleyicilerin pür dikkat takip ettikleri konferans 70 dakikalık sürede bizlere hayat yolunda çok lazım olacak bir ışık oldu.

Konferans ,plaket takdimiyle son buldu.

Çatı-Der Genel Başkanı Hüseyin Öztürk şunları söyledi: Sosyal, Kültürel, ve eğitim çalışmlarımız bütün hızıyla devam etmektedir.

Tüm Halkımızın Kurban Bayramını Kutlar Çatı-Der’in Hayırlı hizmetlerine katkılarını beklerim.

 1,706 total views,  1 views today